Rodič dieťaťa so zdravotným znevýhodnením môže hodinu pracovať.
Tri hodiny poskytnutého poradenstva pre rodičov detí so ZZ.
Jedeň deň odľahčovacej služby pre zdravotne znevýhodnené dieťa rodiča pracujúceho v Platforme rodín.
Mesačné pracovné zázemie pre rodičov aktívnych v Platforme rodín.
Pamätajte, že na ústnu odpoveď nie je možné reagovať oficiálnym písomným stanoviskom.
Jedine na Vašu písomnú žiadosť je možné odpovedať vo forme oficiálneho písomného rozhodnutia. V prípade, že s rozhodnutím nesúhlasíte, môžete sa naň následne odvolať.
Písomnú žiadosť doručte osobne alebo poštou, ako doporučenú zásielku (aby ste vedeli zdokladovať, že ste svoju žiadosť doručili). Ak budete žiadosť doručovať osobne, z podpísanej žiadosti si urobte kópiu, na ktorú si dáte potvrdiť prevzatie žiadosti s vyznačením dátumu, kedy bola žiadosť prevzatá s podpisom osoby, ktorá žiadosť prevzala.
Výsledkom konania o Vašej žiadosti je rozhodnutie, ktoré má povinné zákonné náležitosti. V rozhodnutí musí škola/inštitúcia uviesť podľa akého ustanovenia (paragrafu), akého zákona rozhodla a svoje rozhodnutie musí odôvodniť. Na konci rozhodnutia musí byť „Poučenie“, z ktorého sa dozviete, či sa proti rozhodnutiu môžete odvolať a v akej lehote odvolanie podať. Ak Poučenie v rozhodnutí chýba alebo je nesprávne, máte právo odvolať sa v predĺženej lehote troch mesiacov odo dňa, kedy vám bolo rozhodnutie doručené.
Ak s rozhodnutím nie ste spokojní, podajte odvolanie (nie sťažnosť). Odvolanie adresujte inštitúcii/škole, ktorá rozhodnutie vydala.
Momentálne sú pre Vás k dispozícii tieto žiadosti
Žiadosti v oblasti vzdelávania Vášho dieťaťa:
Žiadosť o prijatie do MŠ, resp. ŠMŠ (na rozhodovanie riaditeľov MŠ a ŠMŠ o prijímaní detí do MŠ sa nevzťahuje správny poriadok – teda sa proti nemu nedá odvolať ako proti „klasickému“ rozhodnutiu riaditeľa školy. Podrobne k prijímaniu na predprimárne vzdelávanie detí nájdete na stránke ministerstva školstva.
Žiadosť o prijatie do ZŠ, resp. ŠZŠ (špeciálna škola nemá povinnosť prijať Vaše dieťa, no spádová musí. Ale je potrebné, aby zdôvodnili prečo Vaše dieťa neprijímajú a navrhli spolu s CŠPP, kde Vaše dieťa môže byť umiestnené v rámci povinnej školskej dochádzky). V prípade, ak zákonný zástupca so zaradením dieťaťa do inej školy súhlasí, školský úrad mu uhradí cestovné náklady vo výške ceny hromadnej dopravy na jeho dopravu do a zo školy, do ktorej bol žiak po zmene zaradený.
Odvolanie proti rozhodnutiu sa podáva do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Lehota začína plynúť nasledujúci deň po doručení, napr. ak zákonný zástupca prevzal rozhodnutie vo štvrtok, lehota začne plynúť v piatok. Pokiaľ posledný (15.) deň lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, tak lehota sa končí v najbližší pracovný deň. Lehota je dodržaná, ak sa najneskôr v posledný deň lehoty odvolanie preukázateľne odošle poštou alebo odovzdá priamo inštitúcii/škole.
Rozhodnutie musí obsahovať:
Momentálne sú pre Vás k dispozícii tieto vzory odvolaní proti rozhodnutiam:
Ak riaditeľ zistí, že odvolanie je dôvodné, vydá rozhodnutie o zrušení pôvodného rozhodnutia a rozhodne nanovo. Napríklad zruší rozhodnutie o neprijatí dieťaťa a dieťa prijme. Ide o tzv. autoremedúru, pri ktorej pôvodné rozhodnutie zruší ten subjekt, ktorý ho vydal. Vďaka odvolaniu má možnosť napraviť svoje nesprávne rozhodnutie.
Ak riaditeľ školy nezistí dôvody na zrušenie svojho rozhodnutia, postúpi odvolanie zriaďovateľovi školy. Riaditeľ je povinný odvolanie postúpiť najneskôr do 30 dní odkedy mu došlo. O postúpení odvolania upovedomí zákonného zástupcu.
Zriaďovateľ školy preskúma dôvody odvolania a o odvolaní môže rozhodnúť tromi spôsobmi: rozhodnutie riaditeľa zruší a vec mu vráti na ďalšie konanie; rozhodnutie riaditeľa priamo zmení; odvolanie zamietne a rozhodnutie potvrdí.
Zriaďovateľ by mal o odvolaní rozhodnúť do 30 dní, v obzvlášť zložitých prípadoch do 60 dní. Lehota sa počíta odo dňa, kedy riaditeľ postúpil odvolanie zriaďovateľovi. Pokiaľ zriaďovateľ rozhodnutie riaditeľa potvrdí, zákonný zástupca môže rozhodnutie zriaďovateľa napadnúť žalobou. Žaloba sa podáva na krajský súd, v obvode ktorého má zriaďovateľ sídlo. Vyhľadávač súdov je na stránke Ministerstva spravodlivosti v odkaze Súdy a rozhodnutia. Žalobu je možné podať v lehote dvoch mesiacov od doručenia rozhodnutia zriaďovateľa o zamietnutí odvolania.
V prípade, že ste nenašli vzor, ktorý hľadáte alebo si neviete rady, kontaktujte nás cez formulár alebo emailom na info@inklulinka.sk