Situácia, ktorá pretrvávala na Slovensku skoro tri mesiace, nás prinútila  zvládnuť život v karanténe a zastihla  nás všetkých nepripravených.

My s Filipom sme možno mali malinký náskok oproti iným rodinám, tým že sme podobnú karanténu zažili už 2 krát v živote, pre synove zdravotné komplikácie. Filip (10) má kombinovanú diagnózu Downov syndróm a autizmus. Ako 15 mesačný sa liečil na leukémiu.  To bolo prvé spomínané obdobie plné karantén. Medzitým, však už Filip nie je malé bábätko.  Vyplniť mu doma zmysluplne čas je náročné. Našťastie sme sa inšpirovali radami organizácie Špeciálne olympiády Slovensko.  Vytvoriť si denný plán. Pre Filipa to bolo veľmi dôležité. Do plánu sme zaradili aj každodenné cvičenie podľa príručiek Mladí športovci a FIT5.

Veľmi nám pomohli aj informačné brožúrky na stránke www.platformarodin.sk. Dávali nám dobré praktické rady ako zvládnuť náročnú dobu hlavne s deťmi s kombinovaným postihnutím. Vďaka nápadom z brožúrky sa nám u Filipa podarilo úspešne zaviesť ranné pomáhanie pri ustlaní postelí, ako aj „súťaž“ s mladšou sestrou pri rannom obliekaní. Páči sa mu nápad, že si môže vybrať z oblečenia, ktoré má výber. Dáva mu to pocit, že o tom rozhoduje sám. To je pre neho veľmi dôležité.

Veľmi rád sa taktiež zapája do vešania bielizne, kde musí uhádnuť a pomenovať komu daný kus oblečenia patrí. Rád pomáha aj pri upratovaní, vykladá nákup, pričom komentujeme každú jednu položku. Nenápadne tak trénuje aj logopédiu 🙂

Brožúrky na stránke www.platformarodín.sk dávajú nápady, ktoré sú veľmi ľahko realizovateľné v domácom prostredí. Čudujem sa, že ma nenapadli tiež.  Výhoda domácej karantény, bola že som na to prišla aspoň vtedy a používame tieto rutiny aj teraz už v bežnom zabehnutom živote, späť v realite 🙂.

Filip a Veronika #SpojmeSa